Home staging – co to jest?

Zapraszamy do lektury wywiadu z Marią Semczyszyn, ekspertką transakcji na rynku nieruchomości, która opowie na czym polega zawód home stagera, a także w jaki sposób przygotować mieszkanie do sprzedaży.

Home staging – chyba każdy z nas, choć raz, spotkał się z tym określeniem. Czy możesz nam wyjaśnić czym jest i na czym polega home staging?

Home Staging jest formą scenografii w nieruchomościach wystawionych do transakcji. Zabiegi polegają na tworzeniu przytulnych i funkcjonalnych pomieszczeń, takich wystaw, które mają uprzyjemnić kupującym oglądanie nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży/wynajmu.

Jak przeważnie wygląda takie dostosowanie mieszkania czy domu do sprzedaży?

Zawsze zaczyna się od konsultacji, takiego odwiedzenia mieszkania/domu przez home stagerkę. W trakcie spotkania, stylistka ustala jakie są mocne strony nieruchomości i to właśnie na nich będzie chciała oprzeć swoją scenograficzną opowieść. Zupełnie tak samo jak stylistka osobista, która mając przed oczami kobietę, stara się dobrać dla niej właściwe ubranie, fryzurę i makijaż, by ta wyglądała jak najpiękniej :)

Czy to oznacza, że właściciele powinni zakupić nowe meble i elementy dekoracyjne?

Meble niekoniecznie, natomiast nowe dodatki takie jak poduszki, dywany, narzuty i małe akcesoria, bardzo często. Tymi małymi akcentami możemy niedrogo uzyskać zaskakująco świeży i modny wygląd wnętrza.

O ile taka metamorfoza może podnieść wartość mieszkania?

Dzisiaj w dobie ogromnej podaży nieruchomości na sprzedaż, mówimy o sukcesie gdy ta sprzeda się szybko wręcz natychmiast za rozsądną cenę. Aktualnym problemem dla właścicieli sprzedających mieszkania czy domy jest długi i zarazem frustrujący przestój w sprzedaży a z tym również związane są koszty. Antidotum jest właśnie home staging, czyli rozpalenie pożądania w kupujących :)

Sprawdziłaś jak szybko sprzedają się mieszkania, które przeszły metamorfozę z Twoją pomocą?

Natychmiast. To jest tydzień, miesiąc a dla większych nieruchomości pół roku. Jednak za każdym razem i dla każdego lokum, potrzebne jest indywidualne określenie właściwej strategii sprzedażowej. Właśnie w tym specjalizują się home stagerki poza faktem, ze ładnie dekorują :)

Czy jesteś w stanie określić, jakie są przewidywane koszta takiej usługi?

Konsultacja jest dzisiaj w bardzo przystępnej cenie to ok 350 zł. A potem wszystko zależy od obranego kierunku. Standardowo, taka inwestycja nie powinna przekraczać 3% planowanej wartości transakcyjnej (ceny sprzedaży)

To ciekawy, ale i trudny zawód. Jak to się stało, że zostałaś home stagerem?

Scenografką transakcyjną zostałam bardzo dawno temu, byłam jeszcze wtedy na studiach i ratowałam z opałów pewnego dewelopera. Urządziłam wtedy u niego mieszkania pokazowe do sprzedaży, które bardzo szybko znajdowały kupujących i tym samym odblokowywały zator płatniczy inwestora.

Przyznam, że kocham swoje zajęcie, nie wyobrażam sobie innego. Idealne miejsce dla kobiet :) urządzasz, upiększasz, dajesz radość sprzedającym i kupującym. Czy to w ogóle można nazwać pracą :) ?

wg decoria.pl