Ruda, ul. Parkowa

Wyślij znajomemu

Podaj wynik równania:

 
Cena
3 000 000 PLN

Mam wielką przyjemność zaprezentować Państwu wystawiony na sprzedaż zabytkowy park w Rudzie, gmina Dębe Wielkie. Ponad 13 hektarów powierzchni, ogromna przestrzeń z bogatą historią w tle.

Wieś Ruda znajduje się w odległości jedynie 35 km od centrum Warszawy. Wkrótce łącznik autostrady S2, drogi krajowe DK2 i DK50 oraz trasa S17 zagwarantują szybki i sprawny dojazd zarówno do stolicy, jak również do lokalizacji we wszystkich pozostałych kierunkach.

W parku istnieje możliwość zabudowy budynkiem pensjonatowym (na mapce teren oznaczony kolorem żółtym), co w połączeniu z bliskością tras szybkiego ruchu stanowi o walorach inwestycyjnych tego terenu. Do wjazdu na S2 jest stąd tylko ok. 5 km!

Piękna przyroda z dala od miejskiego zgiełku, to ogromny atut tej lokalizacji. Rozległe tereny, bliskość lasu, kilka stawów oraz rzeka Mienia przepływająca w pobliżu dają możliwość fantastycznego relaksu.

Z parkiem wiąże się bogata i tragiczna historia rodu Starzeńskich, właścicieli tego terenu w latach 1893-1944.

Majątek zakupiony został na licytacji przez Mariana Kazimierza Starzeńskiego w 1893 r. Właściciel przebudował istniejący dwór, rozwinął też na tym terenie nowoczesne gospodarstwo rybne. Był także społecznikiem - pomagał miejscowej ludności, w części dworu stworzył szkołę powszechną i wspomagał straż ogniową. Włączył się też aktywnie w działania na rzecz budowy nowego kościoła w Dębem Wielkim. W tej działalności, aż do jego śmierci w 1943 roku, Mariana wspierała żona Aleksandra z Lasockich Starzeńska. Rok później to właśnie ona została wygnana z majątku, gdy władze odebrały Starzeńskim Rudę.

Park jest jedynie niewielką częścią dawnego majątku, potomkom Mariana Starzeńskiego udało się odzyskać tylko 13 z prawie 600 hektarów! Rozwinięte przez dawnego właściciela gospodarstwo rybne funkcjonuje do dziś jako gospodarstwo państwowe, a w stawach w Rudzie nadal hodowany jest karp polski.

Dramatyczną historię rodziny opisała pani Karolina Wanda Gańko w swej książce pt. "Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w dobrach Ruda". Książka wydana została w 2015 roku nakładem Instytutu Nauk Historycznych UKSW.

Zachęcam do wysłuchania ciekawej rozmowy z autorką książki, przeprowadzonej przez dziennikarza Radia dla Ciebie, pana Piotra Łosia.
https://www.rdc.pl/podcast/rody-i-rodziny-mazowsza-starzenscy-z-debego-wielkiego/

Zapraszam do kontaktu! Chętnie udzielę szczegółowych informacji osobom zainteresowanym nieruchomością.


Oferta ekskluzywna. Całość wynagrodzenia agencji pokrywa właściciel nieruchomości.

Informacja przekazana przez agenta / właściciela biura uważana jest za dokładną i rzetelną, ale nie jest gwarantowana i powinna być niezależnie zweryfikowana.

  • Odl. od centrum miasta [km]: 0.5
  • Dostępne w okolicy: Fitnes, Szkoła, Przedszkole, Las, Szpital, Park, Rzeka, Jezioro, Plac zabaw, Kościół, Zabudowa niska, Apteka, Sklep, Przychodnia lekarska
  • Droga dojazdowa: Asfaltowa
  • Komunikacja: Kolej
  • Widok na: Jezioro, Las, Park/skwer, Rzeka, Pola

Nella Witak Nieruchomości

Formularz Kontaktowy

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Nella Witak Nieruchomości dla celów związanych z działalnością pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jednocześnie potwierdzam, iż zostałem poinformowany o tym, iż będę posiadać dostęp do treści swoich danych do ich edycji lub usunięcia.

Administratorem danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu jest Nella Witak Nieruchomości , biuro w Warszawie (00-537) przy Krucza 6/14b lok. 5. Dane podawane są dobrowolnie, a ich przetwarzanie odbywa się wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na kierowane za pomocą formularza zapytanie. Informujemy o przysługującym Państwu prawie dostępu do treści danych oraz prawie ich poprawiania, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2014 poz. 1182).
 

Zawsze najlepsze oferty